UZBEKISTAN // MISTIČNA ZEMLJA NA PUTU SVILE // 01.10.-10.10.2025 // - objavljeno: 18.04.2025 | kategorija: Daleka putovanja

Putovanje u Uzbekistan

– mistična zemlja na putu svile –

Polazak: 01.10.2025.            Povratak: 10.10.2025.

                 

     Avionom iz Sarajeva – Turkish Airlines                      

1. DAN 01.10.2025. (Srijeda) SARAJEVO – ISTANBUL – TASHKENT
Sastanak putnika na aerodromu Sarajevo kod šaltera Golden tours u 18:00 sati. Priprema za let Sarajevo – Istanbul. Let je planiran u 20:35 sati. Dolazak na aerodrom Istanbul planiran je u 23:40 sati. VAŽNO: Putnici predaju prtljag na APT Sarajevo, a preuzimaju na APT Taškent.

2. DAN 02.10.2025. (Četvrtak)  ISTANBUL – TASHKENT
Nastavak leta Istanbul – Taškent planiran je u 01:15 sati. Dolazak na aerodrom Taškent planiran je oko 07:55 sati. Nakon preuzimanja prtljaga, obavljanja carinskih formalnosti sastanak sa lokalnim vodičem i transfer do hotela. Kompletan servis u Uzbekistanu radi lokalna agencija – touroperater. Doručak u hotelu. Odlazak u razgled prijestolnice Uzbekistana. Taškent je odličan primjer spoja moderne gradske arhitekture i očuvanog starog grada. Razgled započinjemo u  starom Taškentu u vjerskom kompleksu  Khasti Imam koji obuhvata Mauzolej Kaffal Shashi (15. st) gdje je sahranjen Imam Abu Bakr al-Kaffal Shashi, cijenjeni islamski učenjak, Medresu Barak Khan (16. st.) poznatu po prekrasnim mozaicima i drevnoj arhitekturi te neizostavnu Džamiju Muy-Mubarak koja čuva poznati Kuran halife Osmana, za koji se vjeruje da je jedan od najstarijih primjeraka Kurana na svijetu. Džamija također čuva zlatnu vlas Poslanika Muhameda s.a.v.s., što je čini izuzetno značajnim religijskim lokalitetom. Razgled nastavljamo posjetom Džuma-džamiji Khodža Akhrar Valija, zatim Medresi Kukeldash (16. st.) koja nudi uvid u obrazovne i vjerske prakse tog vremena, a jedna je od najvećih i najpoznatijih medresa u Srednjoj Aziji te naposljetku Medresi Abdulkasim prekrasnom primjeru islamskih obrazovnih građevina iz 19. stoljeća. Obilazak orijentalnog bazara Chorsu sa fantastičnim bojama i nevjerojatnim kontrastom ljudi obučenih u čisto tradicionalnom i modernom zapadnjačkom stilu, gdje možete kupovati rukotvorine i probati lokalnu hranu. Povratak u hotel. Smještaj. Večera u lolakom restoranu. Noćenje.

3. DAN 03.10.2025. (Petak)  TASHKENT – URGENCH – KHIVA
Odjava iz hotela u ranim jutarnjim satima i preuzimanja lunch paketa. Transfer do aerodroma Taškent. Prijava na lokalni let       Taškent – Urgench sa lokalnom aviokompanijom, trajanje leta cca sat i po. Po slijetanju na aerodrom Urgench, preuzimanje prtljaga i bus transfer do Khive (30 km). Po dolasku u Khivu program nastavljamo sa razgledom grada. Prvo ćemo posjetiti pravi muzej na otvorenom odnosno arhitektonski kompleks Ichan Kala koji čini staru gradsku jezgru Hive, a nalazi se pod zaštitom UNESCO-a. Kroz splet slikovitih uličica vidjet ćemo džamije, medrese, mauzoleje, radionice i stare hanove gdje se i danas odvija trgovina. Najznačajniji spomenici i građevine koje ćemo vidjeti su medresa Мuhamed Amin Khan koja je ujedno i najveća u Središnjoj Aziji (danas pretvorena u hotel), minaret Каlta-minor, kompletno prekriven glaziranom keramikom tirkiznih nijansi, te ujedno jedinstven u Središnjoj Aziji po svojoj arhitekturi. Nastavljamo s razgledom: Džamija Džuma čiji krov podupire 213 stupova od drveta, a svaki je isklesao drugi majstor; Dvorac Тash Khauli, ljetna rezidencija hanova Hive, gdje je odlično sačuvan harem hana, Mauzolej Pahlavana Mahmuda, poznatog pjesnika i hrvača iz 14. st.. Večera u lokalnom restoranu. Smještaj u hotel. Noćenje.

4. DAN 04.10.2025. (Subota)  KHIVA – BUKHARA (480 km)
Doručak i odjava iz hotela. Krećemo autobusom prema gradu Bukhara jednom od najvećih i najživljih gradova Uzbekistana, a put nas vodi preko misteriozne crvene pustinje  Kyzylkum i uz rijeku Amu Darja, pokrajinom Horezm koja se smatra najstarijom naseljenom regijom u današnjem Uzbekistanu i spominje se još u starim zoroastrijskim zapisima. Nazivali su ju nekada još i „Zemljom hiljadu tvrđava“ zbog drevnih naselj. Po dolasku u Bukharu, prijava i smještaj u hotel. Bukhara je bila među najvažnijim postajama na Putu svile, što je donijelo procvat trgovine, zanata, kulture, znanosti i religije. Večera u lokalnom restoranu. Noćenje.

5. DAN 05.10.2025. (Nedelja)  BUKHARA
Doručak. Poslije doručka krećemo u razgled grada. Bukhara je jedan od turističkih dragulja Uzbekistana, a historijska jezgra uvrštena je na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Smještena duž drevnog Puta svile, glavni razlog za posjet Bukhari su dobro održavane džamije, medrese i druga zadivljujuća arhitektura koja odgovara bogatoj povijesti grada.  Nalazio se na drevnoj trgovačkoj ruti, Putu svile koji je iz Azije vodio prema zapadu i to mu je donijelo slavu i bogatstvo čiji ostaci se još i danas mogu vidjeti na dobro  održavanim džamijama, medresama i drugim zadivljujućim građevinama toga doba. Najznačajnije znamenitosti koje ćemo posjetiti su Mauzolej Ismaila Samanija. Zatim citadelu Ark sa zatvorom Zindan, kompleks Poi-Kalyan koji datira iz 12. st. i predstavlja simbol duhovne i kulturne moći grada tijekom stoljeća. Sastoji se od Minareta Kalyan sagrađenog 1127. godine i jedan je od najstarijih i najviših minareta u Srednjoj Aziji, visok oko 45,6 metara; Kalyan džamija iz 16. st. Koja može primiti do 10 hiljada vjernika; Medresa Mir-i-Arab izgrađena 1535.-1536., jedna je od najvažnijih islamskih škola u regiji. Nastavljamo dalje prema džamiji Magoki Attori, medresi Ulugbek i trgu Lyabi-Khauzu koji čine tri monumentalne građevine – dvije medrese: Kukaldosh i Nadir Divan-Begi te han Divan Begi. Posjetit ćemo i Bukarske bazare pod kupolama, također poznate kao trgovački centri pod kupolama, jedan su od najslikovitijih i najživopisnijih dijelova povijesnog središta Bukare. Ovi trgovački kompleksi potječu iz 16. st. kada je Bukhara bila važna stanica na Putu svile, privlačeći trgovce i putnike iz cijelog svijeta. Kupole su izgrađene kako bi se stvorila organizirana i zaštićena mjesta za trgovinu, posebno tijekom vrućih ljeta i hladnih zima. One su omogućile trgovcima da svoje robe, kao što su nakit, začini, tkanine, antikviteti i drugi proizvodi, prodaju na prikladnim mjestima. Najznačajnije kupole su: Toki-Zargaron (Kupola draguljara), ovo je najstarija i najveća kupola, izgrađena 1569. godine, koja je bila središte trgovine draguljima, plemenitim metalima i finim nakitom. Danas se ovdje još uvijek može naći raznovrsni nakit i ukrasi; Toki-Sarrafon (Kupola mjenjača novca), ova kupola bila je središte za mjenjače novca i trgovinu valutama, odražavajući važnost Bukare kao financijskog čvorišta na Putu svile. Danas ovdje možete pronaći suvenire, rukotvorine i tradicionalne proizvode; Toki-Telpak Furushon (Kupola prodavača šešira): Ovaj trgovački centar bio je poznat po prodaji tradicionalnih šešira, turbana i tekstila. Sada je popularan zbog svoje ponude tepiha, tkanina i suvenira; Tim Abdullakhan, ova tržnica je poznata po trgovini tkaninama i svilom, a njezina unutrašnjost pokazuje savršenstvo u arhitektonskom dizajnu sa zamršenim stropovima i dekoracijama. Fakultativno predlažemo odlazak na folklornu predstavu u medresi. Povratak u hotel u večernjim satima. Večera u lokalnom restoranu. Noćenje.

6. DAN 06.10.2025. (Ponedeljak)  BUKHARA – SAMARKAND (280 km)
Doručak. Odjava iz hotela. Nastavak razgleda Bukhare. Za Bukharu se govori da „svetlost iz svete Buhare obasjava nebo, a ne ono       zemlju”, jer je toliko bila veličanstvena, blještava i raskošna. Obilazak ljetnje palate i Nakšabandi kompleksa. Posjet znamenitostima poput mauzoleja osnivača jednog od sufijskih redova Bahoutdina Nakšbandija koji je živio u 14. st. Mauzolej je izgrađen u 16. st., ali je kroz stoljeća proširivan i obnavljan, posebno tokom vladavine uzbekistanskih vladara. Kompleks je savršen primjer srednjoazijske islamske arhitekture s jednostavnom, ali elegantnom estetikom. Sastoji se od nekoliko građevina, uključujući džamiju, medresu, mihrab (molitvena niša), i sam mauzolej. Arhitektura kombinira bijele i plave tonove, karakteristične za regiju, s bogatim ukrasima i kaligrafskim natpisima. Glavni dio kompleksa je grobnica Bahoutdina Naqshbandija. Grobnica je skromna, prekrivena zelenom tkaninom s kaligrafijom koja slavi njegov život i učenja. Okružena je vrtnim površinama i stablima koja doprinose mirnoj atmosferi. Slijedi posjet palači Sitorai Mohi Khosa izgrađenoj u kasnim godinama 19. st., nekada rezidencija buharskog emira, a danas je u njoj muzej. Nastavak vožnje do Samarkanda. Smještaj u hotel. Večera. Noćenje.

7. DAN 07.10.2025. (Utorak) SAMARKAND
Doručak. Odlazak u razgled fascinantne prijestolnice Timurovog carstva, čija se povijesna jezgra danas nalazi na popisu UNESCO-a. Ovu nezaobilaznu postaju na Putu svile krase dvorci i džamije, medrese i mauzoleji s visokim minaretima i pročeljima od najfinijih keramičkih pločica. Nebrojeno puta osvajan, sravnjen sa zemljom i ponovo podignut kao feniks iz pepela, ovaj grad fascinira sa svojom slojevitom poviješću i bogatom baštinom. Upoznavanje s gradom započet razgledom veličanstvenog Timurovog mаuzoleja “Gur-i Amir”, carske grobnice Timura i njegovih potomaka, čija se arhitektura smatra prototipom sličnih spomenika u Aziji, a prije svega mogulskih grobnica poput npr. indijskog Taj Mahala.  Zatim ćemo razgled nastaviti posjetom čuvenom trgu  Registan koji je povijesno i arhitektonsko čudo smješteno u srcu Samarkanda. Bio je središte drevnog grada i služio je kao javni trg, središte trgovine, društvenih okupljanja i kraljevskih proklamacija. Ime “Registan” na perzijskom jeziku znači “pješčano mjesto” ili “pustinja”, što odražava njegovo podrijetlo. Trg okružuju tri grandiozne medrese (islamske škole) izgrađene između 15. i 17. st.: Medresa Ulugh Beg (1417.–1420.) koju je izgradio timuridski vladar Ulugh Beg, i to je najstarija medresa na Registanu. Bila je obrazovno središte s naglaskom na matematiku, astronomiju i filozofiju; Medresa Sher-Dor (1619.–1636.) poznata je po svojim karakterističnim mozaicima lavova, koji su neobični u islamskoj umjetnosti zbog prikaza živih bića, što se inače izbjegava i Medresa Tilya-Kori (1646.–1660.) koja je služila ne samo kao škola već i kao džamija, sa zadivljujućom unutrašnjosti prekrivenom zlatnim listićima. Registan je poznat po svojoj prekrasnoj keramici, zamršenim mozaicima, velikim lukovima i veličanstvenim kupolama koje spajaju perzijske, islamske i timuridske arhitektonske elemente, a dio je i UNESCO-ve Svjetske baštine. Nastavljamo razgled posjetom džamiji Bibi-Khanum, najvećoj u srednjoj Aziji koja je izgrađena u 15. st., a koju  je prema legendi sagradila Timurova omiljena žena, Bibi-Khanym, u čast njegovog povratka s putovanja u Indiju, a danas je jedna od najpopularnijih znamenitosti grada. Posjetit ćemo i najpoznatiji bazar u gradu Siab gdje ćete imati slobodno vrijeme za kupovinu suvenira i tradicionalnih slastica po kojima je poznat Samarkand kao i slobodno vrijeme za ručak. Nastavak razgleda arhitektonskog kompleksa Shah-i-Zinda, što znači “Živi kralj,” je kompleks veličanstvenih mauzoleja i grobnica. Ovo svetište je jedno od najvažnijih i najljepših arhitektonskih dragulja srednje Azije, a njegovi korijeni sežu u 11. st., iako je većina sadašnjih struktura izgrađena tijekom 14. i 15. st. Shah-i-Zinda je povezan s legendom o Kusam ibn Abbasu, rođaku poslanika Muhameda s.a.v.s., za kojeg se vjeruje da je širio islam u regiji. Prema legendi, Kusam ibn Abbas nije umro, već je ušao u “vječni život,” što objašnjava naziv “Živi kralj.” Kompleks se sastoji od niza međusobno povezanih grobnica i mauzoleja, izgrađenih uzduž uske, strme ulice. Svaka grobnica pokazuje nevjerojatnu umjetničku vrijednost s raskošnim plavim pločicama, zamršenim mozaicima, i dekorativnim kaligrafskim natpisima. Shah-i-Zinda je poznat po svojim prekrasnim ukrasima u stilu timuridske arhitekture. Slojevi plavih, tirkiznih i bijelih pločica, bogato ukrašeni ulazi i geometrijski uzorci stvaraju fascinantno vizualno iskustvo. Upečatljivi su i majstorski izrađeni stropovi i zidovi prekriveni arabeskama. Zbog svoje povijesne i umjetničke vrijednosti, Shah-i-Zinda je pod zaštitom UNESCO-a kao dio šireg kompleksa spomenika u Samarkandu. Potom ćemo posjetiti Ulugbegovu zvjezdarnicu iz 15. st. koji je ujedno i svjetsko astronomsko čudo Srednjeg vijeka. Večera u lokalnom restoranu. Povratak u hotel u večernjim satima. Noćenje.

8. DAN 08.10.2025. (Srijeda) SAMARKAND – TAŠKENT
Doručak. Odjava iz hotela. Nastavljamo razgled Samarkanda, posjeta Muzeju Afrasiab. Nakon toga odlazak do sela Konigil kako biste istražili tradicionalni način pravljenja samarkandskog papira od dudovog drveta. Lokalni stanovnici će Vam pokazati stare metode pravljenja ulja i prizvodnje brašna. U poslijepodnevnim satima transfer do željezničke stanice. Vožnja brzim vozom od Samarkanda do Tashkenta. Dolazak u Taškent u večernjim satima. Večera u loklanom restoranu. Transfer autobusom do hotela. Noćenje.

9. DAN 09.10.2025. (Četvrtak) TAŠKENT
Doručak. Nastavak  razgleda novog dijela grada; Trg Nezavisnosti, simbol suvereniteta Uzbekistana koji sadrži impresivne spomenike i okružen je vladinim zgradama; Trg Teatra Navoi gdje se nalazi Opera i Balet Alisher Navoi. Ovo je područje živahno i često domaćin kulturnih događanja, nudeći spoj klasične umjetnosti i modernog života te Trg Amir Timur, središnji trg posvećen velikom osvajaču Amiru Timuru (Tamerlanu). Kasno poslijepodne ćemo imati mogućnost provesti se Taškentskim metroom, čija svaka stanica je umjetničko remek djelo ( Doplata na licu mjesta ). Slobodno vrijeme za šoping. Večera u lokalnom restoranu. Noćenje.

10. DAN 10.10.2025. (Petak) TAŠKENT – ISTANBUL – SARAJEVO
Odjava iz hotela i preuzimanje lunch paketa. Transfer do aerodroma Taškent. Prijava na let Taškent – Istanbul. Planirano vrijeme leta iz Taškenta je u 06:20h. Napomena: putnici predaju prtljag na APT Taškentu, a preuzimaju na APT u Sarajevu. Dolazak na aerodrom Istanbul planiran je u 09:35h. Nastavak leta Istanbul – Sarajevo. Planirano vrijeme leta iz Istanbula u 12:45h. Dolazak u Sarajevo je planiran je 13:40h. Kraj programa.

 

 

 

Usluga

Doplata za jednokrevetnu sobu

 

2699,00 KM

 

2899,00 KM

 

Polupansion

 

550,00 KM

First minute do 31.05.2025. Cijena poslije

31.05.2025.

 

U cijenu putovanja uračunato je:
- avio prevoz prema programu putovanja na relaciji Sarajevo  – Istanbul – Tashkent te povratni let Taškent  – Istanbul – Sarajevo, aviokompanija Turkish Airlines,

- svi bus transferi turističkim autobusom prema programu tijekom cijelog boravka u Uzbekistanu,

- Težina prtljage: 1 komad prtljage do 23 kg koji se predaje i 1 komad ručne prtljage koji možete sa sobom ponijeti u putničku kabinu, maksimalne težine 8 kg i zbroja dimenzija do 115 cm (55x40x20)

- smještaj u dvokrevetnim sobama u hotelima 3* i 4* (lokalne kategorizacije)

- 3 noćenja sa doručkom u Taškentu, hotel Reitkartz 4* ili sličan,

- 1 noćenje sa doručkom u Khivi, hotel Erkin Palace 3* ili sličan,

- 2 noćenja sa doručkom u Bukhari, hotel Mehrob boutique 3* ili sličan,

- 2 noćenja sa doručkom u Samarkandu, hotel Grand Plaza 4* ili sličan,

- 1 x doručak po dolasku u hotel u Taškent,

- 8 x večera u lokalnim orijentalnim restoranima prema programu putovanja,

- ulaznice za objekte i lokalitete koji se posjećuju prema programu putovanja,

- kartu za brzi voz na relaciji Taškent – Samarkand,

- avio karta u ekonomskoj klasi na relaciji  Taškent – Urgench,

- boca vode od 0,5L svaki dan na putovanju po osobi,

- lokalni vodič na engleskom jeziku tokom boravka u Uzbekistanu,

- pratioc grupe na našem jeziku koji sa grupom putuje iz Sarajeva,

- troškove organizacije putovanja.

U cijenu putovanja nije uračunato:
- aerodromske i sigurnosne takse u Sarajevo, Istanbulu,Taškentu i Urgenchu 600 KM po osobi, (plaćaju se uz aranžman),

- obavezno međunarodno putno zdravstveno osiguranje 20 KM po osobi za osobe do 60 godina, za osobe od 60 do 80 godina 5 KM po danu,

-  obavezne napojnice za lokalne vodiče i vozače 30 € (plaćanje pratiocu grupe na polasku),

-  fakultativno – priprema tradicionalnog jela plov kod uzbečke obitelji u Samarkandu 10 EUR po osobi,

-  fakultativno  – folkorna predstava u medresi u Bukhari 20 EUR po osobi,

-  troškovi za fotografisanje prilikom ulaska u historijske spomenike,

-  individualni troškovi.

Plaćanje: Prilikom rezervacije uplaćuje se 40% od ukupne cijene aranžmana, a ostatak iznosa 30 dana do polaska na putovanje.

Važne napomene: Organizator zadržava pravo promjene redoslijeda realizacije programa ovisno o izmjenama u redu letenja aviokompanija, radnim vremenima lokaliteta koji se posjećuju te vremenskim uslovima.

Kategorizacija hotela u Uzbekistanu odgovara službenoj hotelskoj kategorizaciji u zemlji u koju se putuje i može biti različita od europskih standarda.

Prilikom rezervacije putovanja obavezno je dostaviti kopiju pasoša, pasoš mora važiti minimalno 6 mjeseci od datuma putovanja u Uzbekistan.

INFORMACIJE O DRŽAVI

Površina: 447 000 km2

Broj stanovnika: 36 790 000

Etnička struktura: Uzbeci 85%, ostalo srednjoazijski narodi

Religija: islam

Jezik: Uzbečki, dosta je rasprostranjen ruski

Novac: Službena valuta je Uzbekistanski som (UZS). Euro se u bankama može lako mijenjati, a novce je moguće podići na bankomatima, osim u manjim gradovima. Glavne kreditne kartice prihvaćaju se u većim hotelima, restoranima, trgovinama i putničkim agencijama. 1 € = cca. 14.028 UZS. Kreditne kartice (Visa i Master Card) moguće je koristiti u nekim hotelima većih turističkih središta, no preporučujemo da se više oslonite na gotovinu. Bankomati se mogu pronaći u bankama i nekim hotelima.

Vremenska zona: UTC+5, +4 sata u odnosu na BiH.

Pozivni broj: +998. WiFi je dostupan u smještajima.

Struja: 220 V, koriste se utičnice tipa C i F. Preporučuje se nošenje adaptera.

Viza: za BH državljane nije potrebna za turistički boravak do 30 dana.

Geografska obilježja: Zemlja obuhvata raznolike krajolike, uključujući pustinje, planine i plodne ravnice.

Klima: Uzbekistan ima kontinentalnu klimu s vrućim ljetima i hladnim zimama. Proljeće i jesen su najugodnija razdoblja za posjet.

Popularna hrana i pića: Probajte lokalne specijalitete poput plova, mantija, lagmana i raznovrsnih jela od janjetine. Od pića, čaj je vrlo popularan. Preporučujemo da kupujete flaširanu vodu. Na ovim se područjima tradicionalno pije puno čaja (crnog i zelenog), no pijenje kave nije uobičajeno pa je na nekim mjestima nećete moći niti naručiti. Alkohol se može kupiti i konzumirati. Hrana obiluje voćem, povrćem i mesom, ali nije posebno egzotična za naše pojmove. Vegetarijanska hrana nije sastavni dio Uzbečke kuhinje pa je vegetarijanski obrok potrebno unaprijed naručiti.

Odjeća i obuća: Obavezno ponesite sa sobom nešto dugih rukava i nogavica prije svega zbog aviona, ali i obilaska grada i ulaska u džamije ili druga svetišta. Ponesite i kišobran ili kabanicu ali i šešir, maramu ili šiltericu. Osim garderobe koju inače pakirate, za putovanja tokom proljeća i jeseni potrebno je ponijeti udobnu obuću, jaknu sa zaštitom od vjetra, gornji dio trenirke ili džemper. U pustinjskim i planinskim područjima temperaturne razlike između dana i noći su velike. Tokom posjete vjerskim objektima, ženama se preporučuje da veći dio ruku i nogu bude pokriven, kao i glava i kosa. Prilikom ulaska u vjerske objekte posjetitelji se moraju izuti.

Klima: Najbolje vrijeme za posjetu je od marta do jula i od septembra do oktobra. Ljeti temperature dostižu i 40°C. Jesenje temperature su prijatne. Tokom jeseni, proljeća i zime moguće su kiše, pljuskovi i snijeg, ali su povremeni i kraći nego, na primjer, u evropskim zemljama.

Uz ovaj program važe opšti uslovi putovanja, koji se nalaze na stranici agencije i avio kompanije Turkish airlines, datum 09.04.2025.